Rane na stopalima kod obolelih od dijabetesa
Usled dijabetesa često dolazi do problema sa pojavom čira na stopalu tzv. dijabetesno stopalo (dijabetično stopalo). Ovo je ujedno i najčešći razlog boravka u bolnici obolelih od dijabetesa.
Nekada čak može i mesecima potrajati lečenja čira na stopalu. A jedina pozitivna strana je što je ova rana bezbolna uglavnom.
Morate pre svega veoma veliku pažnju posvetiti preventivi. Nemojte brigu prepuštati slučaju.
O preventivi i dijabetesnim ranama pročitajte – Dijabetes i rane na telu
Šta je debridement?
Debridement je proces uklanjanja mrtve kože i tkiva. Ovo je osnovni proces čišćenja rane koji mora da obavi medicinsko osoblje ili lekar. Kako biste mogli da započnete proces lečenja rane. Postoji više načina da se to uradi, ali se čišćenje uglavnom vrši skalpelom. Nakon toga se rana i koža koja je okružuje čisti i dezinfikuje.
Nakon toga vrši se testiranje sa malim instrumentom da se vidi koliko je rana duboka i da li postoji neko strano telo ili je čir očišćen. Rana se još jednom čisti ako je potrebno i zatim se ispira.
Moguće je da ćete nakon intervencije morati da koristite i lekove za ublažavanje bolova (Ibuprofen, Paracetamol, Diklofen) jer ćete imati utisak da je rana veća i da više boli. Važno je da rana bude roze ili crvene boje, da nema tamne, ljubičaste i sive delove.
Dijabetesno stopalo je delimično izazvano prevelikim pritiskom na jedan deo vašeg stopala.
Izbor obuće za dijabetesno stopalo
Vaš lekar će tražiti da nosite specijalnu obuću, uloške za obuću i posebnu mast. Moguće da ćete morati što više da mirujete, a možda čak i koristite štap ili štake dok se stanje ne popravi. Sve to će pomoći da se čir oslobodi većeg pritiska i time ćete ubrzati lečenje.
Nemojte nositi obuću od sintetike ili plastike, već samo od kože, antilopa ili pamučnog platna i lana. Cipele treba da budu udobne i ne previše uske. Važno je da se obuća lako podešava, da ima pertle, čičak ili kopče. Nije dobro da nosite obuću koja se sužava pri vrhu, kao ni otvorenu obuću (sandale, japanke).
Važno je da redukujete i telesnu masu, ukoliko je prekomerna. Ako imate problem sa dijabetesom, nezavisno od ovog problema, težina je jedan od ključnih faktora da nemate dodatnih problema sa krvnim pritiskom i povišenim šećerom u krvi.
Dijabetesno stopalo – preventiva i nega
- Držite nivo šećera u krvi pod strogom kontrolom.
- Vodite računa da rana i zavoj uvek bude čisti.
- Dnevno čistite ranu i menjajte zavoj.
- Pravite manje korake i štedite nogu.
- Ne hodajte bosi, osim ako vam lekar ne kaže da je u redu.
- Za lečenje će, u zavisnosti težine problema, lekar prepisati da li je potrebno tretiranje antibiotskom masti ili melemom za rane.
- Veoma je važno da se mesto uvek održava suvo i zaštićeno.
- Ne bi bilo loše da čišćenje rane, dok se ne obučite vi ili neko od vaših ukućana, obavlja isključivo stručna osoba, medicinska sestra ili lekar.
- Postoje flasteri koji sadrže lek. Oni su nekada dobar izbor, međutim može se dogoditi da se previše ovlaži i zdravo tkivo oko rane i da se problem dodatno pogorša.
Kada se obavezno obratiti lekaru kod dijabetesnog stopala?
Ako se javi bilo koji od znakova infekcije, važno je da se hitno javite lekaru:
- crvenilo tkiva oko rane, vruća rana i otok oko rane,
- iscedak iz rane,
- pojava gnoja,
- neprijatan miris rane,
- povišena temperatura ili groznica,
- pojačan bol,
- tvrdo tkivo oko rane,
- promena boje stopala – bela, siva, plava, ljubičasta ili crna.