Dijabetes i rane na telu
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije ”Dr Milan Jovanović Batut” u Srbiji ima preko 700.000 obolelih od dijabetesa. Od tog broja, čak 15% njih u nekom trenutku može dobiti čir na stopalu, poznatije kao dijabetesno stopalo. Dijabetes i rane na telu zahtevaju poseban tretman. Čirevi na stopalima su jedan od najčešćih problema dijabetičara.
Najbolje je da brinete o prevenciji, ali ukoliko do rana i dođe, evo šta sve možete da uradite kako bi ih što pre i efikasnije izlečili.
Dijabetesne rane
Dijabetes je stanje sa kojim se bez većih problema može živeti, ukoliko ga držimo pod kontrolom. Ali, ako šećer varira i previše je visok, to može dovesti do izvesnih problema. Jedna od ozbiljnijih komplikacija koje se mogu javiti su dijabetične (dijabetesne) rane.
Ono što je važno upamtiti je da se ne sme odlagati lečenje rane nastale kod osobe obolele od dijabetesa. Veoma je važna pravilna i pravovremena nega rane, kako ne bi došlo do infekcije i daljih komplikacija.
Najosetljivija tačka obolelih su ekstremiteti. Na nogama se najčešće javljaju rane, jer je tu cirkulacija najsporija, samim tim i snabdevanje kiseonikom i hranljivim materijama tkiva i nerava, koji su neophodni za lečenje. Ako dođe do oštećenja nerava, smanjuje se osećaj bola i dodira, što može na kraju rezultirati pojavom gangrene.
Vrste dijabetesnih rana
Najčešće dve vrste rana usled dijabetesa su:
- Spoljnog porekla – posekotine, opekotine, oderotine i modrice;
- Unutrašnjeg porekla – dijabetičko stopalo, čirevi na koži, urastanje noktiju i žuljevi.
Često osobe koje imaju dijabetes ne primete odmah rane nastale od spoljnih faktora, a svako odlaganje lečenja povlači moguće komplikacije. Kod rana nastalih usled unutrašnjih faktora postoji veliki rizik od bakterijske infekcije.
Simptomi dijabetesne rane
- osećaj hroničnog bola ili su potpuno bezbolne
- rana izgleda upaljeno (otok, crvenilo, bol, toplota)
- postoje znaci infekcije
- znak oštećenja nerava – neosetljivost na dodir i bol
- ukoliko se jave groznica ili drhtavica može se raditi o pogoršanju infekcije.
Rizična grupa dijabetičara
Visok nivo glukoze u krvi tokom dužeg perioda uzrokuje pogoršanje imuniteta, a loša cirkulacija i oštećenje nerava povećavaju rizik od inficiranih rana koje se teško leče. Rizik je veći kod obolelih koji imaju više udruženih bolesti – visok holesterol, gojaznost, HIV, aterosklerozu….
Ukoliko pacijent i puši, on ima povećan rizik od dijabetičnih rana.
Lečenje dijabetesnih rana
- Rane uvek moraju biti čiste i redovno previjane.
- Kod inficiranih rana je obavezna upotreba antibiotika.
- Hiruški se uklanja mrtvo ili inficirano tkivo da bi zdravo moglo da se regeneriše i zarasta.
- Stručno lice mora brinuti o pedikiru – ne uklanjajte sami žuljeve, kurje oči, urasle nokte i plikove.
- Amputacija uda ukoliko dođe do gangrene.
Prevencija nastanka rana
Da biste obezbedili dug i aktivan život, najvažnije je da brinete o prevenciji. Izbegavajte stvari koje vas potencijalno mogu ugroziti, a vodite računa o:
- Kontroli nivoa glukoze u krvi,
- Redovno vežbajte,
- Prestanite da pušite,
- Dnevno pregledajte i vodite računa o higijeni vaših ekstremiteta,
- Pažljivo secite nokte pomoću grickalice ili cangli, ako niste sigurni oko toga, obratite se stručnom kozmetičaru,
- Uvek nosite suve i čiste čarape koje ne stežu nogu i pazite da ne hodate bosi.
Zašto rane sporo zarastaju?
Kod pacijenta koji ima ranu i oboleo je od dijabetesa, lečenje je otežano i sporo. Njegovo stanje se brzo može pogoršati, pa se mora pažljivo voditi računa o rani i toku lečenja. Neki od faktora koji mogu imati uticaja na brzinu zarastanja rana su:
- Loš imunitet
- Spora cirkulacija
- Infekcija
- Nivo šećera u krvi
- Dijabetička neuropatija.
Ubrzajte zarastanje rana
Najvažnije što možete da uradite je da držite nivo šećera u krvi pod kontrolom. Tražite dodatan savet endokrinologa u vezi sa dijetom i terapijom, ako bude potrebno. Nemojte ništa prepuštati slučaju.
Kontrolišite redovno svoje rane, a posebno ako imate dijabetičku neuropatiju. Redovno proveravajte rane na telu i pazite na znakove infekcije. Tražite pomoć vašeg lekara ukoliko vam se nešto učini sumnjivo. Lekar opšte prakse mora biti redovno upućen u vaše stanje, kako bi eventualno na vreme mogao da reaguje i uputi vas nekom drugom specijalisti.
Redovne vežbe su odlične kako bi se potpomogao proces zarastanja kada imate dijabetes i rane na telu. Vežbanjem se smanjuju hronična zapaljenja, ubrzava se cirkulacija, kontoliše telesna masa i pre svega, nivo šećera u krvi.
Sistematski pregledi kod kardiologa, a zatim i reumatologa i hematologa su veoma važni, jer dobra cirkulacija potpomaže brzo zarastanje i sprečava nastajanje novih rana.
Prestanak pušenja će imati odličan učinak na poboljšanje opšteg zdravlja, ubrzavanje cirkulacije i brže zarastanje rana.