Vaginitis
Šta je vaginitis?
Vaginitis je zapaljenje vagine koje se odlikuje svrabom i/ili bolom u predelu vulve i vagine. Uzroci mogu biti različiti, može se raditi o nekoj vrsti infekcije, zatim usled smanjenja estrogena ili je posledica neadekvatne higijene.
Najčešće vrste vaginitisa koje se javljaju su:
- zbog pojave Candida albicans – glavni simptom je svrab i obilan, sirast, beli sekret.
- Trihomonijaza – sekret je uglavno zeleno-žute boje. Prenosi je jednoćelijski parazit Trichomonas vaginalis i prenosi se seksulanim putem.
- Atrofični vaginitis
- Bakterijska vaginoza – uglavnom se javlja neprijatan sivkasto beli sekret, a miris podseća na miris ribe. Javlja se kada je broj ”loših” bakterija dosta veći od ”dobrih” bakterija.
- Vaginitis kao posledica spoljnih faktora – izazivaju za razni vaginalni sprejevi, jaki praškovi i omekšivači za pranje rublja, parfimisane maramice i kupke.
Simptomi vaginitisa
- promena u boji, mirisu i količini vaginalnog sekreta,
- iritacija sluzokože vulve i vagine,
- bol prilikom odnosa i mokrenja,
- svetlo tačkasto vaginalno krvarenje.
Kada je potrebno da se obratite svom ginekologu?
Ako do sada niste imali gljivične infekcije, ne znate o čemu se radi i ne propoznajete simptome. Javite se ginekologu i ako vam ova infekcija izgleda drugačije u odnosu na neku prethodnu. Takođe je važno da kod lekara proverite da nije u pitanju polno prenosiva infekcija ako ste skoro imali seksualne odnose sa novim partnerom.
Kada upotrebite kompletnu turu lekovitih sredstava za lečenje kandidijaze, a simptomi su i dalje prisutni, onda je potrebno da se obratite lekaru, kako bi utvrdio šta je u pitanju. Kod pojave povišene telesne temperature, veoma je važno da se javite lekaru. (Izvor: www.demetra.rs)
Nije neohodno da se obratite svom ginekologu svaki put kada se pojavi iritacija vaginalne sluzokože, sekret ili svrab posebno u situaciji ako ste već imali gljivične infekcije i svi simptomi su vam poznati.
Koje lekove je potrebno da koristite?
Za bakterijsku vaginozu i polno prenosive infekcije biće potrebno da koristite antibiotsku terapiju. Ukoliko je u pitanju gljivična infekcija, koristite terapiju Vaginaletama sa uljem australijskog čajevca. Kod vaginitisa koji je posledica spoljnih faktora koristite Propolis, ehinacea i aloe vera vaginalete.
Dok terapija ne počne da deluje, možete staviti hladnu oblogu, da biste smanjili nelagodu.
Kako da sprečite pojavu nekih vrsta vaginitisa?
- Izbegavajte upotrebu dnevnih uložaka i uložaka koji su parfimisani, kao i parfimisanih toalet papira.
- Koristite kondome.
- Uvek nosite pamučni donji veš. Kod upornih infekcija, najbolje je da i hulahopke nosite sa pamučnim umetkom na preponama.
- Nemojte upotrebljavati irigator za ispiranje. Tako uklanjate bakterije koje se normalno nalaze u vagini i izlažete se riziku od vaginalne infekcije.
- Izbegavajte kupanje u kadi i spa centrima gde niste sigurni koliko se vodi računa o higijeni.
- Ne koristite mirišljave kupke i jake sapune koji isušuju kožu.
- Takođe nemojte koristiti vaginalne dezodoranse i antibakterijske maramice.
- Brišite se isključivo od napred ka pozadi nakon korišćenja toaleta.